Život s hypotékou

Fakt, že hypotéku v případě, že si chceme pořídit bydlení, prostě potřebujeme, je jasný. Nemůžeme ale počítat s tím, že náš život s hypotékou bude stále stejný. Může nastat několik situací, které nám nemálo zkomplikují život. Jak je řešit?

I když se snažíme, jak chceme, může se stát, že přijdeme o zaměstnání. V tuto chvíli prostě nemáme z čeho hypotéku platit. I když máme pojištění, nemusíme na jeho plnění dosáhnout. Nezbývá nám nic jiného, než banku požádat o odklad splátek jistiny. Pokud nám banka vyjde vstříc, stejně ale budeme muset platit úroky. Další změna může nastat, při odchodu jednoho z páru na rodičovskou dovolenou. Platí v podstatě to samé, jako při ztrátě zaměstnání.

Nemilou situací je i rozvod. Hypotéku samozřejmě může převzít jeden z manželů. V tuto chvíli ale bude ten, kdo chce závazek převzít na sebe, v bance posuzován stejně, jako kdyby si bral hypotéku novou. Nemovitost samozřejmě můžete i prodat. Zde se bude vše odvíjet podle toho, zda je nemovitost zatížena zástavním právem. V kupní smlouvě pak budete muset uvést datum, ke kterému bude zástavní právo vymazáno z katastru nemovitostí. K tomuto výmazu je potřeba souhlas banky. Ten dostanete až ve chvíli, kdy bance splatíte všechny peníze. Většinou jsou k tomu použity peníze z prodeje nemovitosti.

Pokud jste na straně kupujícího, který má zájem o nemovitost zatíženou hypotékou, bude to pro vás shodné jako při běžné koupi nemovitosti. Banky si vše vyřeší mezi sebou.

 

Pokud sháníte kontakt na specialisty v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, neváhejte nás oslovit na telefonním čísle 775 175 165, napsat e-mail s dotazem na adresu hypoman@hypoman.cz nebo použít náš kontaktní formulář. Veškeré konzultace a vyjednání hypoték jsou u nás pro klienty kompletně zdarma.