Stoprocentním hypotékám odzvonilo

Od 1. října tohoto roku by se měly banky začít řídit doporučením České národní banky a přestat poskytovat hypotéky s LTV 100 %. 

Maximální výše LTV bude 95 %. Pokud tedy nebudete mít nějakou část našetřenou, hypotéku prostě nedostanete. ČNB chce chránit jak klienty, u kterých by se mohlo stát, že nebudou schopni splácet a dluhy by neumořili ani prodáním své nemovitosti, tak banky. Ty by totiž dostaly nemovitost, která nemá cenu poskytnuté hypotéky. Od 1. dubna 2017 dojde ještě k dalšímu snížení LTV a to na 90 %. Nejčastější LTV bude nejspíš 85 %.

Podle bank ale nedojde k výraznému omezení, protože stoprocentní hypotéky se poskytovaly minimálně. Většinou se u hypoték pohybovalo LTV mezi 80 a 90 %. Záleží, u které banky jste o hypotéku žádali. Omezení ale dopadne na některé klienty, kteří si buď nebudou moct pořídit bydlení, nebo je to nažene do náruče nebankovních společností.

Co je to LTV

Jde o zkratku Loan To Value. Česky částka k zapůjčení. Pokud tedy budete chtít koupit nemovitost v ceně 1 milionu s LTV 85 %, budete muset mít ze svých zdrojů 150 tisíc.

 

Pokud sháníte kontakt na specialisty v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, neváhejte nás oslovit na telefonním čísle 775 175 165, napsat e-mail s dotazem na adresu hypoman@hypoman.cz nebo použít náš kontaktní formulář. Veškeré konzultace a vyjednání hypoték jsou u nás pro klienty kompletně zdarma.