Připravte se na další omezení hypoték

Se stoprocentní hypotékou už jsme se rozloučili dávno. V říjnu loňského roku ČNB doporučila neposkytovat ani hypotéky s LTV nad 95 %. A od dubna se můžeme „těšit“ na další omezení. Banky totiž nebudou moct poskytovat hypotéky nad 90 % LTV. Banky budou omezené ještě v tom, že hypotéky s LTV v rozmezí 80 až 90 % nesmí překročit 15% podíl nově sjednaných hypoték. 

Pokud tedy budete chtít nové bydlení, podle Raiffeisen stavební spořitelny byste měli začít včas šetřit.   

Budou se posuzovat vaše příjmy

Získat hypotéku by mohlo být docela těžké. ČNB se totiž chystá zavést jisté ukazatele, které budou hodnotit schopnost klienta úvěr splácet. „Tyto ukazatele vyjadřují, kolik si klient může půjčit vzhledem k jeho příjmům. Obáváme se, aby nebyly nastaveny příliš striktně. Mohlo by totiž např. dojít k omezení dostupnosti úvěrů na bydlení pro průměrně vydělávající lidi žijící ve velkých městech. Jejich průměrný příjem by nemusel stačit na relativně vyšší cenu nemovitostí v těchto lokalitách,“ vysvětluje Stanislav Bican, ředitel odboru řízení rizik Raiffeisen stavební spořitelny.

O přesném nastavení těchto limitů zatím Česká bankovní asociace s ČNB jedná. 

 

Pokud sháníte kontakt na specialisty v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, neváhejte nás oslovit na telefonním čísle 775 175 165, napsat e-mail s dotazem na adresu hypoman@hypoman.cz nebo použít náš kontaktní formulář. Veškeré konzultace a vyjednání hypoték jsou u nás pro klienty kompletně zdarma.