Při koupi nemovitosti nově zaplatíte daň Vy

Doposud daň z věcí nemovitých při prodeji platil prodávající, pokud se kupující a prodávající nedohodli jinak. Nyní by se to mělo změnit.

Poslanci schválili novelu zákona, podle které by tuto daň měl platit kupující. Daň z převodu nemovitých věcí činí čtyři procenta převáděné nemovitosti. Zrušen by měl být i institut ručitele. Nyní, v případě, že se prodávající rozhodne daň nezaplatit, vy jako kupující s tím nic nenaděláte a musíte ji zaplatit za něj. Až zákon projde Senátem, podepíše jej prezident, už tomu tak nebude. Novela začne platit tři měsíce poté, co vyjde ve Sbírce zákonů. Což nebude dříve než na začátku podzimu. Původně to mělo být už 1. dubna.

Změny v cenách nemovitostí

O tom, jaké změny nastanou v cenách nemovitostí, se makléři zatím jen dohadují. Možná ceny nemovitostí o tato čtyři procenta klesnou. Není to ale stoprocentní. Vše bude záviset na poptávce. Momentálně je zájem o byty velký. Pokud to tak zůstane, nebude to prodávající nutit cenu bytů o daná čtyři procenta snížit. V lukrativních lokalitách by se ceny mohly posunout i směrem nahoru.

Z jakého důvodu ke změně došlo?

Novela by měla mít za následek snížení nedoplatků a zlepšení jejich případné vymahatelnosti od kupujících. Jelikož jsou noví vlastníci nemovitostí uvedeni v katastru nemovitostí, nebude pro ně tak snadné daň nezaplatit. Od kupujícího bude také dlužné peníze finanční správa moct vymáhat formou exekuce na nový dům či byt.

 

Pokud sháníte kontakt na specialisty v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, neváhejte nás oslovit na telefonním čísle 775 175 165, napsat e-mail s dotazem na adresu hypoman@hypoman.cz nebo použít náš kontaktní formulář. Veškeré konzultace a vyjednání hypoték jsou u nás pro klienty kompletně zdarma.