Nový úvěrový zákon: co přináší?

Od 1. prosince nabyl platnosti nový zákon o spotřebitelském úvěru. Přinesl několik změn. Budou se týkat všech typů půjček, úvěru, odložených plateb, atd. Nový úvěrový zákon by měl hlavně chránit trh před půjčkami malého rozsahu, tedy půjčkami do 5 tisíc korun. Změny nastanou ale i v hypotékách.

Pro žadatele o úvěr by změny měly být přínosem, ale mají i svá negativa, protože podle některých odborníků může díky novinkám dojít k růstu úrokových sazeb.

Jaké jsou změny při žádosti o hypoteční úvěr

Když jdete žádat o hypotéku, musí vám poskytovatel předat veškeré informace. Hlavně o tom, kolik celkem zaplatíte. Smlouvy by také měly být nově přehledné, aby se v nich zorientoval naprosto každý a mohl si tak porovnat více nabídek. Jakmile vám banka dá svou nabídku, máte 14 dní na to, abyste se rozhodli, zda ji přijmete či nikoliv. V této době poskytovatel nesmí ve „smlouvě“ dělat žádné změny. A vy si tak můžete v klidu porovnávat nabídky od více institucí. Úvěr můžete předčasně splatit a máte právo na snížení celkových nákladů, které byste museli platit, pokud by k předčasnému splacení nedošlo. Naopak poskytovatel může požadovat náhradu nákladů, které měl s vaším předčasným splacením.

Připravte se na důkladné prověřování

Počítejte s tím, že poskytovatel úvěru po vás bude žádat informace o vašich příjmech a výdajích. Poté se bude rozhodovat, zda vám úvěr poskytne, zda jste schopni jej splácet. Může nahlédnout i do registru dlužníků. Zajímat jej bude i vaše platební minulost. 

 

Pokud sháníte kontakt na specialisty v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, neváhejte nás oslovit na telefonním čísle 775 175 165, napsat e-mail s dotazem na adresu hypoman@hypoman.cz nebo použít náš kontaktní formulář. Veškeré konzultace a vyjednání hypoték jsou u nás pro klienty kompletně zdarma.