Nová pravidla pro daň z převodu nemovitosti budou platit od 1. 11.

Momentálně platí, že daň z převodu nemovitosti uhradí většinou prodávající. Respektive je to na domluvě mezi prodávajícím a kupujícím. Po změně zákona, která nastane 1. 11. 2016 bude platit tuto daň, která činí 4 % z ceny nemovitosti, vždy kupující. 

Jestli se právě váš přepis bude řídit starými nebo novými pravidly závisí na tom, k jakému datu bude podán návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. V případě, že to bude před 1. listopadem, bude platit daň prodávající (není-li dohodnuto jinak), pokud to bude až po prvním listopadu, platí ji stoprocentně kupující. Proto je třeba, aby se kupující s prodávajícím dohodli na datu podání kupní smlouvy do katastru nemovitostí. Až poté mohou být správně nastaveny parametry úvěrové a kupní smlouvy. Po změnách totiž nemůže být daň součástí kupní ceny uvedené v kupní smlouvě.

To vše ale neznamená, že budou automaticky snižovány ceny nemovitostí o tuto daň. Poptávka po dobrém bydlení totiž převyšuje nabídku, prodávající si tam může většinou diktovat pravidla a nemusí cenu snižovat.

Daň bude možné zaplatit z hypotečního úvěru. 

 

Pokud sháníte kontakt na specialisty v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, neváhejte nás oslovit na telefonním čísle 775 175 165, napsat e-mail s dotazem na adresu hypoman@hypoman.cz nebo použít náš kontaktní formulář. Veškeré konzultace a vyjednání hypoték jsou u nás pro klienty kompletně zdarma.