Kupujete si totiž pouze členský podíl v družstvu, nestáváte se majitelem bytu a proto nejde zajistit zástavní právo ve prospěch banky. V případě, že má zájemce jinou nemovitost v osobním vlastnictví, je vše poměrně jednoduché. Zástavní právo bude provedeno na tuto nemovitost. A i když žádnou nemovitost nevlastníte, existuje několik možných řešení, z nichž některá mohou vyjít dost draho. Je proto na místě zvážit, jestli daný byt za možná rizika opravdu stojí.
Byt se bude převádět do osobního vlastnictví do konkrétního termínu. Financování bytu řeší některé banky předhypotečním úvěrem s různě dlouhou lhůtou pro převod, většinou 6, 12 nebo i 24 měsíců. Po převedení do osobního vlastnictví je zřízeno zástavní právo, předhypoteční úvěr zanikne a klient začne splácet standardní hypotéku. Pokud se převod do osobního vlastnictví nepodaří, může banka požadovat jinou zástavu, doplacení celého úvěru nebo může převést hypoteční úvěr na spotřebitelský.
Jestliže převod do osobního vlastnictví v dohledné době neproběhne, jsou možnosti financování velmi omezené. Nabízí se možnost překlenovacího úvěru ze stavebního spoření bez zástavního práva. Klient pak platí vyšší úrokovou sazbu a výrazně se navýší nákladovost půjčky.
Pokud pořebujete pomoc s hypotékou na družstevní byt, neváhejte nás oslovit na telefonním čísle 775 175 165, napsat e-mail s dotazem na adresu hypoman@hypoman.cz nebo použít náš kontaktní formulář. Veškeré konzultace a vyjednání hypoték jsou u nás pro klienty kompletně zdarma.