Chcete koupit nemovitost v dražbě? Připravte se i na možné komplikace

Kupovat nemovitost v dražbě už není nic neobvyklého. Na první pohled se zdá, že pořízení domu či bytu touto cestou je velmi výhodné.

Jak na to

Než s dražbou začnete, zjistěte si skutečnou odhadní cenu nemovitosti. Adrenalin z aukce by mohl způsobit přeplacení nemovitosti. Je dobré najít si nezávislého odhadce, který vám sdělí skutečnou cenu. Je však potřeba, aby majitel nemovitosti spolupracoval. Někdy totiž může dělat problémy a odhadce do domu či bytu vůbec nemusí pustit.

Jak dražit

Za samotnou účast na dražbě nic neplatíte. Je potřeba ale zaplatit takzvanou dražební jistotu ještě před zahájením dražby. Musíte také mít prostředky na doplacení kupní ceny. Pokud tento doplatek nemáte, dražební jistota vám propadne. Výše jistoty je stanovena podle samotného exekutora. Většinou to bývá okolo 10 % vyvolávací ceny. Vyvolávací ceny tvoří, u exekučních dražeb, dvě třetiny znaleckého odhadu ceny nemovitosti. 

S vydraženou nemovitostí mohou být i problémy

Ještě před dražbou si zkontrolujte, zda nemovitost nemá věcná břemena. Při samotné dražbě si dejte pozor na falešné kupce. Ti záměrně navyšují cenu dražené nemovitosti. Jde jim o to, vymoci z vás jistou částku za to, že již nebudou cenu navyšovat. Po vydražení nemovitosti může dojít k problémům s převodem nemovitosti. Většinou jde o průtahy s úředními událostmi (například s exekučními příkazy). Život vám může komplikovat i bývalý majitel (odmítne se vystěhovat, bude vše ničit, atd.). 

 

Pokud sháníte kontakt na specialisty v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, neváhejte nás oslovit na telefonním čísle 775 175 165, napsat e-mail s dotazem na adresu hypoman@hypoman.cz nebo použít náš kontaktní formulář. Veškeré konzultace a vyjednání hypoték jsou u nás pro klienty kompletně zdarma.